Kako se otkriva i tretira zloglasni IBS


Ivona Ferlin, mag.pharm.
Sindrom iritabilnog crijeva (eng.irritable bowel syndrome, IBS) je gastrointestinalni poremećaj koji nastaje zbog promjene u interakciji između osi crijevo-mozak. Obuhvaća niz simptoma koji se javljaju zajedno, uključujući pojačanu bol u abdomenu i promjene u pokretljivosti crijeva, prilikom čega se izmjenjuju faze u kojima nastupaju proljev, zatvor ili oboje. Sindrom iritabilnog crijeva je jedan od najčešćih probavnih poremećaja, a u 40% slučajeva se ne dijagnosticira, djelomično zbog toga što su prisutni simptomi bez vidljivih znakova oštećenja ili bolesti probavnog sustava. Iako nije životno ugrožavajuć, IBS zbog neugodnih simptoma značajno smanjuje kvalitetu života.
Simptomi
Prepoznatljivi simptomi IBS-a su bol u području abdomena i nelagoda, nadutost i vjetrovi, kronični proljev ili konstipacija, ili prisutnost oba stanja naizmjenično. Neki od simptoma su još osjećaj nepotpunog pražnjenja crijeva, mučnina, bol u abdomenu koja se smanjuje nakon pražnjenja crijeva, glavobolja, smanjen apetit, žgaravica i pojačana aktivnost mjehura.
Kad se javlja IBS i koji su uzroci?
Može se javiti u bilo kojoj dobi, čak i kod djece, ali najčešće je prisutan kod mladih odraslih osoba između 20.- 40. godine života. Žene imaju do dva puta veću vjerojatnost da će razviti IBS od muškaraca. Točan uzrok IBS-a unatoč brojnim istraživanjima još uvijek nije poznat, ali smatra se da određeni faktori mogu povećati vjerojatnost za nastanak. U nastavku su navedeni neki od njih:
-
genetski faktor: ukoliko neki član obitelji također boluje od IBS-a
-
stres i emocije: ako je postojala neka traumatska situacija ili teški životni događaj koji je potaknuo snažnu emocionalnu i tjelesnu reakciju, ili kronično izlaganje svakodnevnim stresnim situacijama
-
posljedica jake infekcije probavnog sustava
-
promjene u sastavu mikroorganizama u crijevu (mikroflore)
-
utjecaj hrane (pržena hrana, veliki obroci, prebrzo jedenje ili preveliki razmak između dva obroka u danu, konzumiranje teško probavljive hrane)
IBS- SSS
IBS-SSS (Irritable Bowel Syndrome Symptom Severity Score) je skala koja se koristi za procjenu ozbiljnosti simptoma kod osoba s IBS-om. Skala pomaže pružateljima zdravstvene skrbi u mjerenju intenziteta simptoma i praćenju promjena kroz vrijeme te se na taj način ocjenjuje učinkovitost liječenja. Također pomaže pojedincu koji ima IBS razumjeti utjecaj bolesti na svakodnevni život.
IBS-SSS se temelji na 5 kliničkih parametara (jačina boli, učestalost boli, napuhnutost, disfunkcija crijeva i kvaliteta života). Svaki od tih parametara dobiva određeni broj bodova koji može biti od 0-500, a ukupni zbroj daje IBS-SSS rezultat.
Što je rezultat veći, to su simptomi ozbiljniji:
- 0-74 minimalna ozbiljnost (IBS gotovo da nema utjecaj)
- 75-174 blagi simptomi (moguće uvođenje blažih intervencija i promjena životnih navika)
- 175-299: umjereni simptomi (utječu na svakodnevni život, zahtijevaju cjelokupno liječenje)
- 300-500: ozbiljni simptomi (značajno utječu na svakodnevni život, potrebno intenzivno praćenje i liječenje).
- Na temelju dobivenog rezultata se određuje terapija i daljnje mjere prema potrebi osobe s IBS-om.
Kako se IBS liječi?
Postoji širok raspon metoda i pristupa liječenju IBS-a. Ne postoji jedinstven lijek, već su terapija i pristup usmjereni na ublažavanje simptoma i na poboljšanje kvalitete života. Blagi simptomi se liječe promjenom životnih navika koje uključuju kontrolu stresa, izbjegavanje namirnica koje aktiviraju simptome, dovoljno sna i redovitu tjelesnu aktivnost. Ovisno o vrsti simptoma, kod umjerenih do teških oblika IBS-a mogu se preporučiti određeni suplementi, a liječnik može propisati lijekove koji se izdaju na recept. Neke od farmakoloških mogućnosti su enterosorbenti, probiotici a postoje i lijekovi za liječenje proljeva, zatvora, boli kao i lijekovi za smanjenje nadutosti.